Monety Lema

pokaż filtry

Wyświetlanie wszystkich wyników: 4

Wyświetlanie wszystkich wyników: 4

Kolekcja Monet Stanisław Lem

Mennica Gdańska wyemitowała pierwszą kolekcję monet, poświęconych Stanisławowi Lemowi i jego twórczości. Znalazły się w niej w pierwszym rzucie cztery monety w dwóch seriach: 2oz (62 g) oraz 200 g. W następnych miesiącach i latach sukcesywnie emitowane będą kolejne numizmaty, każda seria będzie liczyć od ośmiu do dwunastu edycji monet, zaprojektowanych w hołdzie mistrzowi i jego dziełom.

Zapowiada się wielkie wydarzenie i niezwykła gratka dla wielbicieli Stanisława Lema, szczególnie, że za projekty monet w tej wyjątkowej kolekcji odpowiedzialny jest Przemek Dębowski – grafik, który w mistrzowski sposób przekłada uniwersum Lema na współczesny język sztuk plastycznych.

Pierwsze próby literackie Lema miały miejsce jeszcze we Lwowie, ale dopiero jako student w Krakowie zaczął swoje utwory publikować. W czasopismach, m.in. w „Tygodniku Powszechnym” ukazywały się jego wiersze i opowiadania, a w 1946 roku „Nowy świat przygód” drukował w odcinkach „Człowieka z Marsa” – pierwszą fantastyczno-naukową powieść pisarza. Rozgłos przynieśli mu opublikowani w 1951 roku „Astronauci”. Od tego momentu rozpoczęła się wielka, najpierw tylko lokalna, rychło także światowa pisarska kariera autora „Cyberiady”.

Projekty monet

Premierowe monety cyklu w równym stopniu oddają cześć dwóm genialnym twórcom: autorowi „Solaris” oraz ilustratorowi jego książek Danielowi Mrozowi. Dwie monety poświęcone są najsłynniejszej powieści Lema – awers każdej z nich odwołuje się do węzłowych momentów fabuły „Solaris”. Na awersie trzeciej monety widnieje profil Mistrza wzorowany na fotografii z okresu powstawania najważniejszych utworów. Strona główna czwartej monety przedstawia obydwie wielkie postaci – pisarza i grafika. Na rewersach wszystkich czterech numizmatów pojawiają się czytelne odwołania, właściwie adaptacje znakomitych grafik Daniela Mroza do pierwszych wydań książek Stanisława Lema.

Charakterystyka kolekcji

Edycję przygotowano wyjątkowo starannie. Kolekcjonerom spodobają się – oprócz walorów artystycznych – wysoki relief, dbałość o techniczną doskonałość produktu, numerowany rant numizmatów oraz charakterystyczny dla podobnych emisji bardzo niski nakład.
Monety zostały wybite w kruszcu najwyższej próby – srebrze 999, a ponadto mają wartość nie tylko kolekcjonerską. Każda z nich ma określony nominał, gwarancję rządu Republiki Malty i jest prawnym środkiem płatniczym na obszarze Unii Europejskiej. Monety o nominale 10 Euro i wadze 62,2 g zostaną wydane w nakładzie 2000 egzemplarzy, a te o nominale 20 Euro i wadze 200 g w nakładzie zaledwie 100 sztuk. Emitent gwarantuje, że nakład nigdy nie zostanie zwiększony.

Każdy numizmat zapakowano w szykowne drewniane pudełko i opatrzono certyfikatem autentyczności.