Cyberiada
Showing all 21 resultsSorted by popularity
Showing all 21 resultsSorted by popularity
Mrรณz ilustruje „Cyberiadฤ”
„Cyberiada” stanowi oryginalny stop baลniowej narracji i schematรณw fabularnych z przyszลoลciowฤ technikฤ . Ten niezwykลy zbiรณr opowieลci z kosmosu zamieszkanego przez roboty zostaล sugestywnie zilustrowany przez Daniela Mroza. Grafiki Mroz charakteryzujฤ siฤ unikalnym stylem i ekscentrycznymi postaciami, ktรณre doskonale oddajฤ surrealistycznฤ atmosferฤ utworu Lema.
Trurl i Klapaucjusz
Dla robotรณw ludzie to stwory budzฤ ce zgrozฤ, a w miejsce biologicznego rozrodu zjawia siฤ inลผynieria, ktรณrej mistrzami sฤ dwaj bohaterowie ksiฤ ลผki: Trurl i Klapaucjusz. Trurl i Klapaucjusz to genialni inลผynierowie i konstruktorzy, a zarazem przyjaciele i czฤsto wspรณลpracownicy. Choฤ rรณลผniฤ siฤ charakterem, doskonale siฤ uzupeลniajฤ . Trurl jest bardziej ekscentryczny, kreatywny i pomysลowy. Jest znany z tworzenia rรณลผnych urzฤ dzeล i konstrukcji, ktรณre czฤsto prowadzฤ do zabawnych lub nieoczekiwanych skutkรณw. Bardziej impulsywny i skลonny do eksperymentowania od Klapaucjusza, ktรณry pozostaje ostroลผny w podejmowaniu decyzji i zazwyczaj prรณbuje byฤ rozsฤ dny oraz sceptyczny wobec czasem szalonรณw pomysลรณw swojego przyjaciela. Odwrotnie jak w opowiadaniach o Pirxie, bฤdฤ cych apoteozฤ ludzkiego wymiaru istnienia โ „Cyberiada” sลawi ลwiat istot bฤdฤ cych produktem nie natury i jej swoistych prawideล, ale projektowania i perfekcyjnego konstruktorstwa. Na pozรณr krรณlestwa robotรณw niczym istotnym nie rรณลผniฤ siฤ od paลstw baลniowych wลadcรณw, ktรณrzy walczฤ o panowanie i pieniฤ dze, obawiajฤ siฤ spiskรณw, od swych dworakรณw ลผฤ dajฤ rozrywek, a od mฤdrcรณw โ speลniania wymyลlnych ลผyczeล. Ale jeลli w baลniach ludzkich zwyciฤลผaลy mocniejsze czary i dzielnoลฤ bohaterรณw, to w paลstwie robotรณw sukces zapewnia bardziej pomysลowa inลผynieria i wyobraลบnia obejmujฤ ca szerszฤ gamฤ wspรณลdziaลajฤ cych czynnikรณw.
Humanizm i transhumanizm
W istocie roboty nie sฤ przeciwieลstwem ludzi, tylko realizacjฤ pewnego wariantu ich natury. Czลowiek od zarania swgo czasu prรณbuje przecieลผ wyzwoliฤ siฤ od zaleลผnoลci, pokonaฤ naturฤ i narzuciฤ swemu ลwiatu wลasne warunki. Wymaga to odwagi i determinacji, ale prowadzi teลผ bardzo czฤsto do naduลผyฤ, nadmiernej wiary w to, ลผe ลwiat uda siฤ podporzฤ dkowaฤ narzucanym mu reguลom; wiฤcej โ ลผe konstruktor z pomocฤ swego kunsztu bฤdzie umiaล uczyniฤ czลowieka szczฤลliwym, uwolniฤ go od cierpieล, daฤ poczucie wielorakiego speลnienia. Tym wลaลnie zajmujฤ siฤ wลadcy i konstruktorzy z „Cyberiady”. Autor rรณลผnie tu postฤpuje i rozmaicie rozdaje role: raz inลผynierska pycha โdo zลego przywodziโ wiecznie rywalizujฤ cych ze sobฤ Trurla i Klapaucjusza, innym razem to wลadcy wynajmujฤ cy konstruktorรณw przekraczajฤ miarฤ chciwoลci, zbrodni lub tylko โ naiwnej wiary w swojฤ omnipotencjฤ. Prowadzi to do niesลychanie zabawnych wydarzeล i „Cyberiada” byลaby przede wszystkim literackim misterium buffo, gdyby nie wnioski serio, jakie wysnuฤ moลผna z fantastycznych przygรณd bohaterรณw: przestroga przed brakiem umiaru, etyki i zbytniฤ wiarฤ we wszechmoc inลผynierii.