Książki
Wyświetlanie wszystkich wyników: 34
Wyświetlanie wszystkich wyników: 34
Stanisław Lem
Twórczość Stanisława Lema
Na niezwykłe bogactwo motywów i form literackich, nadzwyczaj szerokie spectrum zainteresowań, bogaty arsenał środków literackich i dojrzały warsztat intelektualny i filozoficzny Stanisława Lema zwracają uwagę wszyscy znawcy i badacze jego twórczości. Należy tutaj zwrócić uwagę, że u podstaw takiej różnorodności pisarskiej autora „Solaris” leżała – obok olśniewającego talentu i unikatowej wyobraźni – rzadko spotykana erudycja i rozległa, głęboka, stale poszerzana wiedza z zakresu nauk ścisłych, biologicznych, humanistycznych i filozoficznych.Dorobek literacki Lema można z grubsza podzielić na kilka grup.
Jeśli pominąć wczesne powiastki i opowiadania wyróżnić wśród tej obszernej twórczości należy dzieła, które powstały w latach sześćdziesiątych XX wieku i sytuują się najbliżej kanonicznej fantastyki naukowej takie, jak „Eden” (1959), „Powrót z gwiazd” (1961), „Solaris”(1961), ”Niezwyciężony” (1964), „Głos Pana” (1968) a także opowiadania, które ostatecznie weszły w skład “Opowieści o pilocie Pirxie” (1968).
Drugi nurt to utwory (najbardziej znane z nich to „Dzienniki gwiazdowe”, „Księga robotów”, „Bajki robotów”, „Cyberiada” czy „Pokój na Ziemi”) o zabarwieniu groteskowym, z wyrazistymi postaciami głównych bohaterów, takich jak gwiezdny podróżnik Ijon Tichy czy konstruktorzy Trurl i Klapaucjusz. To w utworach z tej grupy Lem błyszczy wyobraźnią i wyrafinowaną inwencją językową, tworząc niezapomniane neologizmy.
W późniejszych latach Lem koncentrował się coraz bardziej na rozważaniach filozoficznych i eseistyce. Kulminację ten nurt twórczości osiąga w „ Summa technologiae”, choć warto przypomnieć także „Filozofię przypadku”.
Wreszcie tzw. apokryfy, “Doskonała próżnia” stanowiąca zbiór recenzji nieistniejących książek oraz „Wielkość urojona”. Pomyślane jako literacki żart – ewoluują w kierunku tonacji serio.