„Pamiฤtnik znaleziony w wannie” to historia pracownika wywiadu, ktรณry bลฤ ka siฤ w gmachu swej wywiadowczej centrali, szukajฤ c bezskutecznie instrukcji dziaลania. Z wolna orientujemy siฤ, ลผe jego groteskowe przygody to metafora ludzkiego ลผycia, w trakcie ktรณrego takลผe na prรณลผno szukamy istoty, sensu ลwiata i wลasnej dziaลalnoลci.
Blog
Cyberiada
„Cyberiada” Stanisลawa Lema: oryginalny stop baลniowej narracji z technikฤ przyszลoลci. Zbiรณr opowieลci z kosmosu zamieszkanego przez roboty.
Wielki Mrรณz, Daniel Mrรณz
Daniel Mrรณz wspaniale ลฤ czyล wyobraลบniฤ plastycznฤ z gลฤbokฤ wraลผliwoลciฤ literackฤ . Jego ilustracje stanowiฤ wspaniaลฤ symbiozฤ sztuk wizualnych i literatury. Tworzyล w duchu surrealizmu, wnoszฤ c do niego wลasne, oryginalne podejลcie. Widzimy w jego pracach nawiฤ zania zarรณwno do wspรณลczesnych malarzy, takich jak Salvador Dali, Renรฉ Magritte, czy Max Ernst, jak i wpลywy prekursorรณw kierunku, np. Hieronima Boscha i Piotra Bruegla.
Gลos Pana
Gลos Pana to autobiograficzna opowieลฤ fikcyjnego amerykaลskiego noblisty w dziedzinie matematyki, prof. Hogartha, ktรณry bierze udziaล w przedsiฤwziฤciu rozszyfrowania tajemniczego sygnaลu pลynฤ cego do Ziemi z kosmosu. Jest to zarazem przeglฤ d tฤsknot i lฤkรณw przeลผywanych przez czลowieka u koลca XX wieku. Jesteลmy jak ลlimaki przylepione kaลผdy do swojego liลcia Hogarth matematycznฤ teoriฤ prawdopodobieลstwa zajmuje siฤ dlatego, ลผe wizja ลwiata rzฤ dzonego przez determinizm wydaje mu siฤ potwornoลciฤ : musiaลby wtedy przyznaฤ, iลผ wszelkie nieszczฤลcia […]
Golem XIV
O „Filozofii przypadku” Jan Bลoลski powiedziaล ลผe jest โogรณlnฤ teoriฤ wszystkiegoโ, ksiฤ ลผkฤ , ktรณra poczyna siฤ rozwaลผaniami na temat literatury i jej wartoลciowania, a koลczy rozlegลฤ refleksjฤ nad caลym ลwiatem jako domenฤ procesรณw niezdeterminowanych โ czy to bฤdฤ zjawiska fizyki, czy biologii, kosmologii czy historii kultury.
Solaris
โ Powiedz mi, czy… wierzysz w Boga? Spojrzaล na mnie bystro. โ Co ty? Kto wierzy jeszcze dziล… W jego oczach tlaล niepokรณj. โ To nie jest takie proste โ powiedziaลem umyลlnie lekkim tonem โ bo nie chodzi mi o tradycyjnego Boga ziemskich wierzeล. Nie jestem religiologiem i moลผe niczego nie wymyลliลem, ale nie wiesz przypadkiem, czy istniaลa kiedyล wiara w Boga… uลomnego? โ Uลomnego? โ powtรณrzyล, unoszฤ c brwi. โ […]
Dwa Bociany i Guziec
Znajdujemy siฤ w ลrodkowym panelu tryptyku „Ogrรณd rozkoszy ziemskich” Hieronima Boscha. W centralnym obszarze widzimy czystฤ sadzawkฤ peลnฤ rozebranych kobiet, otoczonฤ przez procesjฤ nagich mฤลผczyzn jadฤ cych na rรณลผnorakich, czฤsto fantastycznych wierzchowcach. Na grzbiecie dzikiej ลwini w kolorze zbliลผonym do cielistego rรณลผu przysiadลy dwa bociany, zwiastujฤ ce nadejลcie wiosny, poniewaลผ ich powrรณt z ciepลych krajรณw do Europy pozostaje oznakฤ zmiany pรณr roku. Ptaki byลy […]
Sztuczna Inteligencja Stanisลawa Lema
Sztuczna Inteligencja (AI) w twรณrczoลci Stanisลawa Lema to temat-rzeka. Wszelkie zwiฤ zane z tym kwestie pasjonowaลy Mistrza, ktรณry ponownie wyprzedziล swoje czasy, dostrzegajฤ c zarรณwno szanse rozwoju AI, jak rรณwnieลผ wynikajฤ ce z tego zagroลผenia oraz dylematy moralne. Sฤ dziล przy tym, ลผe bฤdzie to naturalna forma dalszej ewolucji Rozumu.
Tajemniczy ogrรณd Hieronima Boscha
Poniewaลผ znamy niewiele szczegรณลรณw z ลผycia Hieronima Boscha (1450-1516), wykลadnia jego malarskiego dorobku w duลผej mierze opiera siฤ na domysลach.
Stanisลaw Lem „Dzienniki gwiazdowe”
„Dzienniki gwiazdowe” to seria fantastycznych opowieลci Ijona Tichego, astronauty wลรณczฤ cego siฤ po bezkresach kosmosu i odwiedzajฤ cego liczne cywilizacje, bฤdฤ ce czฤsto karykaturฤ ziemskiej kultury, a czasem uczonych-maniakรณw, ktรณrych wynalazki podminowujฤ ลwiat.