WSKAZÓWKI OGÓLNE
Właściwe pranie odzieży nie jest trudne, ale warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Poniżej znajdziesz najważniejsze porady, dzięki którym Twoje ubrania zniosą pranie bez szwanku i będą Ci służyły znacznie dłużej:
- Sortowanie odzieży: przed rozpoczęciem prania posortuj odzież według kolorów, tkanin i stopnia zabrudzenia.
- Wybór odpowiedniego programu prania: na metce wszytej w każdą sztukę odzieży znajdziesz wskazówki dotyczące zalecanego sposobu dbania o ubranie. Zastosuj się do nich – wybierz właściwy program prania w pralce. Zwróć uwagę nie tylko na temperaturę prania, ale też na zalecane obroty wirowania.
- Używanie odpowiedniej ilości detergentu: detergentów używaj według zaleceń producenta odzieży. Pamiętaj, że zbyt duża ilość środków piorących nie poprawia skuteczności prania, jedynie wydłuża czas i zwiększa ilość zużytej wody, a co gorsza, utrudnia dokładne wypłukanie odzieży.
- Stosowanie dodatków do prania: upewnij się, że użycie wybielacza albo środków zmiękczających jest bezpieczne dla Twoich ubrań. Potrzebne informacje znajdziesz na metce.
- Prędkość wirowania: nie każdy rodzaj materiału dobrze znosi wysokie prędkości wirowania.
- Suszenie w suszarce: nie każda sztuka odzieży może myć suszona w suszarce bębnowej. Sprawdź, czy susząc w suszarce nie uszkodzisz swoich ubrań. Zawsze upewnij się, że temperatura w suszarce nie jest za wysoka, bo zbyt gorące powietrze może uszkodzić nawet te tkaniny, które nadają się do suszenia w suszarce.
- Wstępne usuwanie plam: Największe zanieczyszczenia jak np.: plamy błota, resztki trawy usuń przed wrzuceniem odzieży do pralki. Wyraźne plamy staraj się usunąć jak najszybciej, aby uniknąć trwałych zabrudzeń na odzieży.
- Odpowiednie przechowywanie odzieży: po praniu odzieży, przechowuj ją w odpowiedni sposób, aby uniknąć trwałych zagnieceń tkanin. Najlepiej przechowywać odzież zawieszoną na wieszaku, albo luźno zrolowaną. Składanie ubrań i przechowywanie ich jedne na drugich może doprowadzić do uszkodzenia i przetarcia tkaniny.
ZALECENIA PRODUCENTA DOTYCZĄCE PIELĘGNACJI ODZIEŻY
Instrukcje producenta odnośnie do pielęgnacji odzieży znajdują się najczęściej na metce umieszczonej wewnątrz odzieży. Metki te zawierają informacje na temat zalecanej temperatury prania, sposobu suszenia, wybielania i prasowania.
Oto kilka przykładów informacji, które mogą być umieszczone na metkach:
Symbol zastępujący napis „pranie”. Zazwyczaj składa się z kąpieli w wodzie, a czasem dodatkowo umieszczona jest informacja o temperaturze. | |
Symbol zastępujący napis „pranie chemiczne”. Składa się z okręgu, wewnątrz którego umieszczana jest informacja o dozwolonych środkach chemicznych. | |
Symbol zastępujący napis „suszenie”. Zazwyczaj przedstawia suszenie w suszarce lub na płasko. | |
Symbol zastępujący napis „prasowanie”. Zazwyczaj przedstawia informacje o temperaturze żelazka oraz informacje, czy można stosować parę. | |
Symbol zastępujący napis „wybielanie”. Zazwyczaj przedstawia informacje, czy można stosować chlor lub tlenek wodoru do wybielania. |
Przestrzeganie powyższych zasad pozwoli utrzymać odzież w dobrym stanie przez długi czas i uniknąć niepotrzebnych uszkodzeń czy zniszczeń.
Obróć na lewą stronę
koszulki zawsze odwracamy na lewą stronę przed rozpoczęciem prania
Temperatura prania 40°
koszulki pierzemy w temperaturze 30-40 stopni Celsjusza (sitodruki do 50°)
Żadnych wybielaczy
nie dodajemy do prania żadnych środków wybielających
Nie czyścimy chemicznie
Nie stosujemy prania chemicznego, można prać w pralce lub ręcznie.
Wirowanie: 400 obrotów
wirowanie ustaw na 400 obrotów, bez automatycznego suszenia
Nie prasuj nadruku
Koszulkę prasujemy obróconą na lewą stronę, unikając kontaktu z powierzchnią nadruku
LEWA CZY PRAWA STRONA?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy to od rodzaju odzieży i materiału. W niektórych przypadkach, pranie na lewej stronie może zapobiec ścieraniu kolorów, a w innych przypadkach może spowodować większe przetarcia i zniszczenia tkaniny.
Jednym z powodów, dla których ludzie preferują pranie na lewej stronie, jest to, że może pomóc w ochronie kolorów i wzorów przed blaknięciem, szczególnie w przypadku ubrań wykonanych z jasnych tkanin. Innym powodem jest to, że pranie na lewej stronie może pomóc w ochronie zdobień, takich jak hafty, koronki czy aplikacje, które mogą ulec uszkodzeniu w trakcie prania.
Jednak w przypadku odzieży wykonanej z delikatnych tkanin, takich jak jedwab czy koronki, pranie na lewej stronie może spowodować zwiększone przetarcia i uszkodzenia materiału. W takiej sytuacji lepiej jest stosować delikatne programy prania lub korzystać z usług profesjonalnej pralni.
CZY MOŻNA PRAĆ ODZIEŻ Z ZAMKAMI BŁYSKAWICZNYMI?
Można prać odzież z zamkami błyskawicznymi, chociaż zależy to od rodzaju odzieży i rodzaju zamka. W przypadku większości zamków błyskawicznych, można bezpiecznie prać odzież w pralce. Jednakże, należy upewnić się, że zamki są dobrze zasunięte, aby uniknąć zahaczenia o inne ubrania i przetarcia tkaniny podczas prania.
Jeśli chodzi o odzież z zamkami błyskawicznymi wykonanymi z metalu, należy pamiętać, że mogą one rdzewieć i uszkadzać tkaniny podczas prania, zwłaszcza jeśli temperatura wody jest zbyt wysoka. Dlatego najlepiej prać je w niższych temperaturach albo wybrać program dla delikatnych tkanin.
Przed praniem odzieży z zamkami błyskawicznymi, warto również sprawdzić instrukcje producenta odnośnie prania, aby upewnić się, że nie ma specjalnych zaleceń lub ograniczeń co do sposobu prania.
Zawsze gdy zamierzamy wyprać ubranie z zamkiem błyskawicznym zadbajmy o to, by prana odzież została umieszczona w specjalnym woreczku z siatki, który zabezpieczy inne rzeczy w pralce przed uszkodzeniami, jakie może spowodować zamek błyskawiczny, zwłaszcza metalowy.
CZY MOŻNA PRAĆ W PRALCE ODZIEŻ WEŁNIANĄ?
Tak, ubrania wełniane można prać w wodzie, ale trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy, aby uniknąć uszkodzenia odzieży.
- Po pierwsze – czytaj etykietę z instrukcjami od producenta, aby dowiedzieć się, czy odzież można prać w pralce, w jakiej temperaturze, jakiej szybkości wirowania i z jakimi detergentami. Jeśli producent zaleca pranie ręczne lub czyszczenie chemiczne – bezwzględnie stosuj się do tych zaleceń.
- Jeśli nie ma przeciwwskazań, żeby prać w pralce – ustaw program odpowiedni dla tkanin wełnianych, zwykle taki program nosi nazwę „pranie ręczne” lub „wełna”. Dla uniknięcia uszkodzenia delikatnych włókien wełnianych program dobiera niską temperaturę (zwykle do 30°C) i małą prędkość obrotów wirówki.
- Stosuj specjalne detergenty do prania wełny, które są łagodne i nie zawierają enzymów lub wybielaczy, mogących uszkodzić tkaniny. Przed praniem warto też odwrócić odzież na lewą stronę, aby uniknąć zmechaceń i przetarć.
- Zadbaj o właściwe suszenie Twoich ubrań. Po wyjęciu z pralki wełna nie jest zupełnie odwirowana z wody, dlatego trzeba ją odcisnąć (ale nie wykręcać!), następnie delikatnie wycisnąć rolując w ręczniku i do suszenia rozłożyć na płasko, aby uniknąć deformacji lub skurczenia się tkaniny.
Zapamiętaj! Można prać odzież wełnianą w wodzie, ale trzeba to robić z zachowaniem ostrożności i zgodnie z instrukcjami producenta
JAKICH UBRAŃ NIE WOLNO PRAĆ W PRALCE?
Niektórych rodzajów odzieży nie wolno prać w pralce. Oto kilka przykładów:
- Odzież z delikatnymi ozdobami: jeśli odzież posiada ozdoby takie jak hafty, koronki, cekiny czy aplikacje, nie należy jej prać w pralce, ponieważ te elementy mogą ulec uszkodzeniu w trakcie prania.
- Odzież ze skóry lub zamszu: tego typu odzież należy prać ręcznie lub oddać do profesjonalnej pralni specjalizującej się w praniu skóry.
- Odzież z piórami lub puchem: pranie w pralce może uszkodzić pióra lub puch, co spowoduje trudności w ich rozprostowaniu, co z kolei wpłynie na izolację cieplną produktu.
- Kurtki z kapturem obszytym futrem powinny być prane ręcznie lub w profesjonalnej pralni, aby zapobiec uszkodzeniu kaptura.
- Odzież ze złotymi lub srebrnymi ozdobami: pranie w pralce może uszkodzić ozdoby -spowodować ich blaknięcie lub utratę koloru.
JAKĄ ODZIEŻ NALEŻY PRAĆ CHEMICZNIE?
Czyszczenia chemicznego najczęściej wymaga odzież wykonana z delikatnych tkanin lub złożonych materiałów, takich jak jedwab, kaszmir, wełna, skóra, zamsz, welur czy odzież ozdobiona koronkami, cekinami, haftami itp. Zwykle są to ubrania o wysokiej wartości, które wymagają specjalnej pielęgnacji.
Czyszczenie chemiczne jest procesem, w którym odzież jest czyszczona w specjalnych rozpuszczalnikach chemicznych, które usuwają plamy i brud. Ten proces wymaga specjalistycznych maszyn i wykwalifikowanych pracowników, którzy wiedzą, jak delikatnie traktować różne rodzaje tkanin i ozdób.
Decydując się na chemiczne czyszczenie odzieży zawsze wybieraj profesjonalną pralnię z doświadczeniem w tego typu usługach. Niezależnie od wyboru pralni musisz pamiętać, że niektóre materiały, jak wełna czy kaszmir, a zwłaszcza skóra mogą się skurczyć lub zdeformować w procesie prania, Dobra pralnia uprzedzi Cię o takim ryzyku przyjmując zlecenie czyszczenia Twoich ubrań.
ZASADY WIROWANIA ODZIEŻY
- Delikatne tkaniny: dla delikatnych tkanin, takich jak jedwab, koronka, czy wełna, zaleca się niskie prędkości wirowania, na ogół poniżej 800 obrotów na minutę (RPM). Dla niektórych jedwabnych ubrań i tkanin może to być nawet tylko 300-400 RPM.
- Standardowe ubrania: dla większości codziennych ubrań, takich jak bawełna, len, czy syntetyki, prędkości odwirowywania wynoszą zazwyczaj od 800 do 1200 RPM.
- Grubsze tkaniny: Dla grubszych ubrań, takich jak jeansy czy ręczniki, możesz użyć wyższej prędkości wirowania, zwykle około 1000-1400 RPM.
- Sportowa odzież: dla odzieży sportowej, zaleca się niższe prędkości wirowania, aby uniknąć uszkodzenia elastycznych materiałów. Prędkości na poziomie 600-800 RPM są często odpowiednie.
Zazwyczaj wszyta wewnątrz ubrania etykieta zawiera informacje na temat prania, w tym zalecenia dotyczące prędkości wirowania. Zawsze warto się do nich dostosować, aby przedłużyć trwałość ubrań i uniknąć uszkodzeń.
Ostatecznie, optymalna prędkość wirowania zależy także od indywidualnych potrzeb i preferencji, a także od właściwości konkretnej pralki. Jeśli masz wątpliwości, warto zajrzeć do instrukcji obsługi pralki lub na strony internetowe jej producenta, aby dowiedzieć się, jakie prędkości są najodpowiedniejsze do prania w twoim przypadku.
ZASADY PRASOWANIA ODZIEŻY
Oto kilka podstawowych zasad dotyczących prasowania odzieży:
Czytaj etykiety z instrukcjami prania: przed rozpoczęciem prasowania odzieży, należy upewnić się, że przeczytałeś etykietę z instrukcjami prania, aby poznać odpowiednią temperaturę i ustawienia dla danej tkaniny.
- Odpowiednia temperatura: odzież wykonana z delikatnych tkanin, takich jak jedwab czy wełna, powinna być prasowana w niższych temperaturach, niż tkaniny lniane lub bawełniane. W przypadku odzieży bawełnianej lub lnianej, prasowanie w wyższej temperaturze jest często konieczne.
- Odpowiednie ustawienia żelazka: większość żelazek ma kilka ustawień, w tym ustawienie dla tkanin delikatnych, ustawienie dla tkanin bawełnianych i syntetycznych oraz ustawienie do prasowania parowego.
- Sprawdź żelazko przed użyciem: przed rozpoczęciem prasowania, upewnij się, że żelazko jest czyste i nie ma na nim plam lub resztek z poprzedniego prasowania, które mogą przylegać do tkanin i powodować ich uszkodzenie.
- Odwracaj odzież na lewą stronę: przed prasowaniem warto odwrócić odzież na lewą stronę, zwłaszcza jeśli jest to odzież z delikatnymi ozdobami lub nadrukami, aby uniknąć ich uszkodzenia.
- Prasuj ostrożnie: unikaj prasowania w jednym miejscu przez dłuższy czas, ponieważ może to spowodować przypalenie tkaniny. Prasuj w krótkich, lekkich ruchach, aby uniknąć uszkodzenia tkaniny.
Ważne! Jeśli podczas prania nie udało się całkowicie usunąć z odzieży jakiejś plamy – nie prasuj w tym miejscu. Prasowanie (wysoka temperatura) utrwali plamę i będzie ona dużo trudniejsza do wywabienia.